Jak vybrat baterii?

Během své praxe jsme se setkali nespočetněkrát se špatným výběrem baterie ze strany zákazníka. Ono totiž vybrat baterii bývá mnohdy oříšek, ale né pro nás. Nejen proto Vám přinášíme stručného průvodce. Na co se soustředit při výběru baterie. Pokud si raději netroufnete, obraťte se na naší infolinku nebo nám napiště.
Kapacita: (Ah, mAh)
Tento parametr se nemusí shodovat s Vaší původní baterií. Čím vyšší hodnota, tím déle baterie vydrží aktivní. Zde ale pozor pokud se kapacita při porovnávání abnormálně liší, je vhodné zkontrolovat rozměry baterie. Čím vyšší kapacita, tím více článků a tedy větší rozměry baterie. U baterií do notebooku to problém není, baterie potom podpírá notebook zespoda. Pokud ale vyberete vetší kapacitu například u baterie do fotoaparátu, nemusela by se vám baterie do přístroje vejít.
Napětí: (V)
Musí se vždy shodovat s odchylkou 0,1 - 0,5 V. Pokud by byla odchylka větší například o 1 V a více. Baterie nebude fungovat nebo může dojít k poškození baterie nebo Vašeho zařízení.
Typ baterie:
Typ baterie nebo-li kód baterie, je označení uvedené na štítku, které tvoří čísla a písmena. Toto označení pokud ho na baterii uvedené máte, je vodítko 99% shody a tedy správného výběru baterie.
![]() |
![]() |
![]() |
Typ zařízení:
Na našem eshopu pod typy baterií, naleznete také typy zařízení, pro které jsou baterie vhodné. Tento seznam není nikdy 100% aktuální, protože se neustále rozšiřuje. Ačkoli se snažíme o časté aktualizace, nemusí zde být uveden Váš typ a proto když Vám vše ostatní sedí, bude se pravděpodobně jednat o Vaši baterii.
Rozměry:
Zejména u menších baterií a u baterií, které nenesou na štítku typ baterie je důležité zkontrolovat rozměry. Pokud je nenaleznete v popise našeho výrobku. Obraťte se na nás a my ve skladě baterii přeměříme. Například u baterií pro fotoaparáty máme baterie nafocené s pravítkem, jednoduše můžete baterii porovnat.
Typ článků:
Není nutné kontrolovat, pokud se nejedná o baterii do AKU nářadí, zde je vhodné porovnat typ baterie s typem nabíječky kterou máte doma. Například nabíječka pro nabíjení Ni-MH baterií nesmí být použita pro baterie Li-Ion (riziko požáru). Níže si můžete pročíst základní výhody a nevýhody jednotlivých typů.
Lithium-iontový akumulátor (Li-Ion)
Vhodné pro přenosná zařízení, nemá paměťový efekt, nemá samovybíjení, při nesprávném používání hrozí výbuch, úplné vybití je nežádoucí a může to baterii nenávratně poškodit. Životnost 500-1200 nabíjecích cyklů.
Lithium-polymerový akumulátor (Li-Pol)
Moderní typ baterie pro přenosná zařízení, nemá paměťový efekt, vyšší pořizovací cena, při nesprávném používání hrozí výbuch, pokud není pravidelně nabíjen může odejít již po 1,5 roce, úplné vybití je nežádoucí a může to baterii nenávratně poškodit. Životnost až 2000 nabíjecích cyklů.
Nikl-metal hydridový akumulátor (Ni-MH)
Vysoká kapacita článků ale je těžší, velké samovybíjení, dlouhá životnost, nízká pořizovací cena, hůře funguje při nižších teplotách (5°C a méně). Používá se zejména pro akumulátorové nářadí a tak podobně.